Genel Müdürümüzün Mesajı

Genel Müdürümüzün Mesajı

Kurucularımızdan Enerji mühendisi Hakan Balcı’nın mesajı


Solar haritada, Türkiye’nin güneşlenme ve Radyasyon sürelerine baktığınız zaman heyecan duymamak elde değildir. Mesela güneş enerjisi yatırımlarının en yaygın olduğu Almanya’nın, Solar Radyasyonu en yüksek olan en güney kesimlerinde yıllık radyasyon 1100 saat iken, Türkiye’nin Solar Radyasyonu en düşük olan en kuzeyinde yıllık Radyasyon 1400 saattir. Bu rakamlarda Türkiye’nin solar potansiyelinin ne kadar büyük olduğunu göstermektedir.


Türkiye gibi enerjide dışa bağımlı ülkelerin en kısa ve en güvenli çıkış yolu Güneş Enerjisidir. Yenilenebilir enerjide son yıllarda çok ciddi yatırımlar olmasına rağmen solar enerji bu konuda biraz geri kalmıştır. İlk adımlar atılırken halkı ve yatırımcıyı teşvik etmek için Almanya solar elektriğe 0.35 euro/kWh, Avrupa’nın ekonomisi en zayıf ülkelerinden birisi olan Yunanistan solar elektriğe 0.30 euro/kWh teşvik fiyat verdi. Türkiye’ye de son 5 yıla kadar solar elektrik maalesef desteklenmiyor ve teşvik edilmiyordu. İlk sevindirici haber solar elektriğin destek kapsamına alınması ile geldi. Çok yüksek bir destek fiyat olmasa da Güneş Elektrik Tesisleri kurulum maliyetlerinin çok düşmesi sebebi ile artık Türkiye de yatırımlar yapılabilir olmaya başladı. Geçen dört yıl içerisinde eksikler tek tek giderilmeye başlandı. Yasalar yenilendi, mevzuatlar tamamlandı. 2018 başından itibaren off grid çatı yönergeleri konusunda da çok yol alındı. EPDK solar elektriğe lisans vermeye başladı. 1 MW’a kadar yapılacak olan Güneş Elektrik Tesisleri lisans kapsamı dışına alındı. Her ne kadar 2018 başından itibaren bazı teşvikler azaltılsada hala önümüzde gidilmesi gereken çok yol var.


Ancak Türkiye’de GES yatırımları için her türlü fırsat oluşmasına rağmen bu işi yapabilecek yetişmiş insan gücü sınırlı olduğundan bugüne kadar oldukça sıkıntılı geldik. Türk mühendisliği ve müteahhitliği dünyada bu kadar söz sahibi olup çok daha zorlu projelerin altından kalkmasına rağmen solar sektörü için ciddi bir eksik hala söz konusudur. Yenilenebilir enerjiye özellikle de solar elektrik yatırımlarına inanan enerji sektöründe üst düzey yöneticilik yapmış arkadaşlar ile ülkemizin bu eksikliğini gidermek ve alt yapısını hazırlamak için yeni bir şirket kurarak ilk adımı attık. Bu adımın adı “MANNESMANN” oldu. Çok kısa bir süre de A dan Z ye bütün sorunları çözen, kendi üretim tesisinde Türkiye’nin en üst düzey modüllerini en yüksek kaliteli hücreleri kullanarak üreten bir çözüm takımı kurmayı başardık. Solar sektörünün tüm paydaşlarına hizmet vermeye hazırız.


Öne Çıkan Makaleler

Rüzgar

Yeni tesislerdeki tüm yenilenebilir teknolojiler içinde rüzgar gücünü lider konuma getirmek için 2010 yılı süresince 39GW lık yeni yeni rüzgar gücü kapasitesi eklendi.2010 yılı sonunda %24’den daha fazla bir artışla...

Rüzgar

Yeni tesislerdeki tüm yenilenebilir teknolojiler içinde rüzgar gücünü lider konuma getirmek için 2010 yılı süresince 39GW lık yeni yeni rüzgar gücü kapasitesi eklendi.2010 yılı sonunda %24’den daha fazla bir artışla...